Úvodní strana » Družstvo » Informační vývěska » Pozemní digitální vysílání v České republice


Pozemní digitální vysílání v České republice

Aktuální informace o pozemním digitálním vysílání DVB-T v České republice. Řešení příjmu TV a rozhlasu pro váš bytový dům a možnosti rozšíření hlavní stanice STA o příiem pozemní digitální TV.


Pozemní digitální vysílání (DVB-T) není zatím dostupné na celém území České republiky. V současné době je možné přijímat řádné digitální vysílání dočasného Multiplexu A a tři experimentální vysílání. Aktuální mapa pokrytí: http://www.digizone.cz/texty/mapy-pokryti

Digitalizace televizního vysílání představuje v historii vysílání podobný posun, jakým byl nástup barevného obrazu. Přináší kvalitnější obraz i zvuk, naprosté většině diváků zlepšuje příjem signálu a umožňuje přenos většího počtu televizních, ale také rozhlasových kanálů. Umožňuje i doplňkové služby jako například přehledný programový průvodce, označovaný zkratkou EPG. Přednosti digitálního přenosu již oceňují stovky miliónů lidí prakticky v celé Evropské unii, Americe a dalších zemích. Nyní k nim postupně přibývají i diváci v České republice.

Hlavní výhody digitálního vysílání:

  • kvalitnější obraz a zvuk
  • lepší příjem signálu
  • více TV kanálů
  • doplňkové služby

Jak přijímat digitální televizi?

Zatímco barevný obraz dokázaly – byť černobíle – zpracovat i monochromatické televizory, s digitálním vysíláním si neporadí. Ve formě rádiového signálu jsou totiž přenášena data, která se teprve v obraz musí proměnit, a o to se postará digitální tuner. Ten může být nedílnou součástí televizoru nebo se prodává jako samostatné zařízení, tzv. set top box. Díky němu mohou diváci i na televizi s analogovým tunerem sledovat digitální vysílání. Kromě zemského digitálního vysílání (DVB-T) je ale možné přijímat digitální televizní vysílání také ze satelitu (DVB-S) nebo v rámci kabelové televize (DVB-C). Nově se objevuje ještě vysílání pro mobilní zařízení (DVB-H). Protože v České republice zhruba 80 procent obyvatel sleduje televizi vysílanou prostřednictvím sítě zemských rádiových vysílačů, je kladen důraz právě na tento způsob distribuce televizního signálu.

Analogové vysílání se stane historií

Aby mohlo výhod digitálního vysílání využívat co nejvíce lidí, domluvily se členské země Evropské unie na tom, že analogové vysílání nejpozději do konce roku 2012 uvolní prostor právě digitálnímu způsobu vysílání. Oba systémy totiž vysílají ve stejných pásmech, neboť jiná kmitočtová pásma nejsou dostupná. Digitální vysílání si ovšem z principu počíná mnohem efektivněji – namísto jednoho analogového televizního programu jich dokáže vysílat zhruba pět (v budoucnosti možná i více). Navíc digitálnímu vysílání nevadí odrážení signálů od překážek ani jejich překrývání (tzv. duchy u analogových televizí v místech s horším příjmem). Proto je možné snadněji a hospodárněji pokrýt vybrané území signálem.

Řešení příjmu TV a rozhlasu pro váš bytový dům.

Společná televizní anténa (dále STA) je systémem společného příjmu televizních, rozhlasových a satelitních signálů v bytových domech. Narozdíl od kabelové TV je celé zařízení STA v majetku družstva nebo společenství vlastníků. V minulosti byla STA synonymem nekvalitního příjmu, způsobeného zastaralými zařízeními a anténami. V současné době jsou již na trhu zařízení, která zaručují špičkovou kvalitu obrazu a zvuku při zachování nízké ceny a vysoké spolehlivosti. Technologie moderních hlavních stanic STA umožňuje špičkový příjem současné analogové TV a bezproblémový přechod na příjem digitální TV.

Moderní STA není jen “anténou” pro příjem základních programů, ale umí toho mnohem více:

  • příjem pozemních analogových TV programů
  • příjem pozemních digitálních programů (např. ČT4-SPORT, ČT24)
  • příjem volných digitálních satelitních programů (výběr ze stovek programů)
  • možnost příjmu některých placených TV programů (např. CS FILM, Galaxie Sport, Viasat History / Explorer. Distribuci těchto programů může zajišťovat pouze certifikovaná firma.
  • možnost příjmu satelitního signálu (každý účastník může mít vlastní satelitní přijímač)
  • přenos vysokorychlostního Internetu po jednom kabelu
  • možnost sledování obrazu z bezpečnostních kamer

Z čeho se skládá STA?

STA se skládá z anténního systému (stožár + antény), hlavní stanice STA (obsahuje napájecí zdroj, zesilovače, modulátory a pod.), rozvodu signálu
(kabeláž, rozbočovače) a účastnických zásuvek.

Jak nainstalovat STA?

Systémy STA musí být vždy instalovány odbornou firmou, která je vybavena potřebnými znalostmi, zkušenostmi a měřící technikou. Systémy STA musí splňovat všechny požadavky ČSN EN 50083.

Jaké budou náklady?

Konkrétní cenovou nabídku vám vypracuje odborná firma a to na základě prohlídky stávajícího stavu STA. Provozní náklady za STA jsou velmi nízké. Uživatelé STA neplatí žádné licenční poplatky (pokud se nerozhodnete pro příjem některého z placených programů). Spotřeba moderní hlavní stanice STA je v desítkách W a cena za energii je tak zanedbatelná.

Náklady na servis jsou díky vysoké spolehlivosti moderní STA minimální. Záruční doba na technologii je 3 roky.

Rozšíření hlavní stanice STA o příiem pozemní digitální TV

Rozšíření STA o pozemní digitální signál je možné realizovat dvěma různými technickými cestami, přičemž každá má své výhody:

A) stávající hlavní stanici STA doplnit o kanálové zesilovače pro DVB-T kanály. Podmínkou takového řešení je schopnost kabeláže pracovat v pásmu UHF a kompatibilita všech dalších aktivních a pasivních prvků se signálem DVB-T.

  • Nízká cena rozšíření hlavní stanice pro jeden multiplex.
  • Nutnost pořízení set-top-boxu ke každému televizoru případně videorekordéru.

B) doplnit hlavní stanici STA o soupravu pro příjem pozemního digitálního vysílání. Tato souprava umožňuje převod digitálního signálu na běžný analogový TV signál.

  • Účastníci nemusí pořizovat DVB-T přijímače, digitální signál je v STA šířen tak, že jej lze přijímat na běžných TV přijímačích, vyšší cena. V případě, že je STA o cca 24 účastnících stává se toto řešení ekonomicky výhodnější než nákup samostatných set-top-boxů ke každému televizoru nebo videorekordéru.

Obě řešení lze vzájemně kombinovat. Takto lze například zvolit některý z atraktivních „digitálních” programů, konverto¬vat jej na analogový a zpřístupnit tak všem uživatelům STA (řešení B) a současně, pro ty uživatele, kteří chtějí mít svůj set-top-box, šířit v STA digitální multiplexy v nezměněné podobě (řešení A).